ایرانگردی
معرفی وبلاگ
چو ایران نباشد تن من مباد
دسته
فیدها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 5577
تعداد نوشته ها : 2
تعداد نظرات : 2
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

گردشگري در خليج فارس

خليج فارس، آبي ترين آب اين سرزمين را دارد. خليج وسيع و زيبايي كه بعد از خليج مكزيك و خليج هودسن سومين خليج بزرگ جهان بشمار مي‌آيد و از شرق از طريق تنگه هرمز و درياي عمان به اقيانوس هند و درياي عرب مي پيوندد و از غرب به دلتاي‌ رودخانه‌ اروندرود، كه حاصل پيوند دو رودخانه? دجله و فرات و پيوستن رود كارون به آن است، ختم مي‌شود. با اين اوصاف عجيب نيست اگر خليج فارس را مهم ترين خطه آبي منطقه بدانيم. به خصوص كه منابع سرشار نفت و گاز هم اين خليج نيلگون را بيش از هر چيز اهميت مي بخشد.

خليج فارس با حدود 130 جزيره بزرگ و كوچك يكي از بهترين نقاط گردشگري ايران به شمار مي رود. به خصوص كه در تقسيم بندي هاي سياسي، جزاير شمالي خليج فارس كه كم و بيش قابل سكونت هستند در مالكيت ايران قرار دارند و جزاير جنوب و شمال غرب كه مرجاني و سنگي و غير مسكوني هستند، در مالكيت كشورهاي عربي‌. به اين ترتيب شانس گردشگري در جزاير ايراني خليج فارس بسيار بالا رفته است.

 

جزيره شيدور و بسياري از آن جزيره‌هاي نامسكوني كه ديديد، به عنوان زيستگاه مرجان هاي و محل تخمگذاري پرستوهاي دريايي و لاك پشتها و غيره از اهميت ويژه جهاني برخوردارند

اگر از سوي چابهار -در نزديكي مرز پاكستان- به سوي بندرعباس راه بيفتيد جزيره‌هاي كوچك نامسكون بسياري را سر راه خود مي بينيد كه شايد هيچ گاه تا به حال از وجودشان خبر نداشته ايد. شروع به شمردن كه كنيد، روي عدد 26 متوقف خواهيد شد. اما اين جزاير 26گانه جايي در نقشه ندارند. آنها به دليل غير مسكوني بودن چندان مورد توجه نيستند. اما از بندرعباس به سوي غرب، در ميان جزيره بزرگ و مسكوني قشم و كرانه اصلي، ?? جزيره (يا آبخُست) كوچك نامسكوني ديگر مي بينيد كه در منطقه حفاظت شده جنگل حَرّا -كه بزرگ‌ترين جنگل آبي شناخته شده در جهان است- قرار دارند.

گردشگري در خليج فارس

به سفر خود كه ادامه دهيد، از جزاير غيرمسكون تنب كوچك و راز (سيري) و فرور كوچك خواهيد گذشت و به جزيره شيدوَر مي رسيد. جزيره شيدور و بسياري از آن جزيره‌هاي نامسكوني كه ديديد، به عنوان زيستگاه مرجان هاي و محل تخمگذاري پرستوهاي دريايي و لاك پشتها و غيره از اهميت ويژه جهاني برخوردارند. از آنجا تا به اروندرود در مرز عراق ?? آبخست ايراني نامسكون وجود دارد كه از آن جمله مي توان به ام الكرم، نخيلو، جبرين، ام سيله، جزيره فارسي، خاركو، بونه، دارا و قبر ناخدا اشاره كرد.

اما بزرگترين جزيره خليج فارس «قشم» است كه با 115 كيلومتر طول و بين 10 تا 35 كيلومتر عرض، وسعتي دو برابر كشور بحرين دارد. اما بعد از قشم جزاير بوبيان (كويت) و بحرين بزرگترين جزاير منطقه هستند اما هيچ يك به اندازه هرمز، قشم، خارك و كيش، سوابق ديرينه تاريخي و يا تجاري ندارند.  براي سفر به جزاير خليج فارس كافيست يك بليط به مقصد بندرعباس بگيريد و از آنجا به هر كجا كه دلتان مي خواهد سر بزنيد. لنج ها و قايق هاي جنوب هميشه آمادگي اين را دارند كه مسافران را با حداقل هزينه بين جزاير خليج فارس جا به جا كنند.

اما جزيره كيش مهم ترين مقصد گردشگري خلج فارس است. جزيره اي كه بهترين امكانات و جاذبه هاي رفاهي، تفريحي و تجاري را در خود دارد و اتفاقا گردشگران زيادي را هم از كشورهاي ديگر جذب مي كند.

اما بعد از كيش و قشم جزيره لاوان است كه گردشگران را به خود جلب مي كند. اين جزيره از شمال شرقي به بندر مقام، از شرق به جزيره شتور و از جنوب به حوزه‌ هاي نفتي رسالت، رشادت و سلمان محدود مي‌ شود. وسعت لاوان 76 كيلومتر مربع است و پس از قشم و كيش بزرگترين جزيره ايران در آب ‌هاي خليج فارس به شمار مي رود.

 

جزيره هندورابي از نظر سياحت و ايرانگردي از زيرمجموعه‌هاي كيش است كه با توجه به امكانات و استعداد طبيعي جزيره و برخورداري از زيبايي‌ هاي طبيعي، قادر است بخشي از نيازهاي سياحتي و گردشگري ايرانگردان را تأمين كند

جزيره هندورابي هم با 8/22 كيلومتر مربع مساحت، در فاصله 325 كيلومتري بندرعباس و 133 كيلومتري بندر لنگه و در حد فاصل بين دو جزيره كيش و لاوان قرار گرفته است. اين جزيره سرزميني هموار و تقريباً بدون عارضه طبيعي است. بلندترين نقطه آن بيست و نه متر و بزرگترين قطر آن هفت و نيم كيلومتر است. اين جزيره از يك رشته ارتفاعات كوتاه پوشيده است و كرانه ‌هاي آن با شيب ملايمي به دريا منتهي مي ‌شوند.

گردشگري در خليج فارس

فعاليت اقتصادي اكثر اهالي در جزيره هندورابي، صيد و غواصي است. در هندورابي اثري از فعاليت ‌هاي صنعتي يا بهره‌ برداري از معادن و منابع زيرزميني و حتي صنايع دستي به چشم نمي خورد. محيط زيست جزيره به دليل بسته بودن آن محدود است و موجوداتي از قبيل انواع پرندگان كوچك، پرندگان مهاجري نظير باز و شاهين و انواع كمي از خزندگان و موش صحرايي در آنجا يافت مي ‌شود. اين جزيره از نظر سياحت و ايرانگردي از زيرمجموعه‌هاي كيش است كه با توجه به امكانات و استعداد طبيعي جزيره از نظر آب، خاك، هوا و شرايط خاص تجاري جزيره كيش و همچنين برخورداري از زيبايي‌ هاي طبيعي، قادر است بخشي از نيازهاي سياحتي و گردشگري ايرانگردان را تأمين كند.

جزيره شتور هم در فاصله حدود يك و نيم كيلومتري جنوب شرقي جزيره لاوان قرار دارد. طول جزيره 7/1 كيلومتر و عرض آن 800 متر است. جزيره شتور غيرمسكوني است و هيچ‌ گونه فعاليتي در آن ديده نمي ‌شود. اين جزيره از باارزش ‌ترين و مهمترين پناهگاه‌ هاي حيات وحش (پرندگان،‌ لاك ‌پشت ‌هاي دريايي، ماهي‌ ها و دلفين ‌ها) در خليج فارس است و جزء مناطق حفاظت شده كشور است.

دسته ها : ديدنيها - تاريخي
چهارشنبه سیزدهم 10 1391 16:54
خيلي ها ايرانگرد هستند اما شايد هيچ كدامشان به اندازه محمدعلي اينانلو نمادي براي مسافرت به گوشه و كنار ايران نباشند.

 برترين ها به نقل از هفت صبح : خيلي ها ايرانگرد هستند اما شايد هيچ كدامشان به اندازه محمدعلي اينانلو نمادي براي مسافرت به گوشه و كنار ايران نباشند. استفاده از رسانه هاي ديداري – شنيداري براي اينانلو ابزاري شده تا ايران پهناور را به خانه كوچك ما ايراني ها بياورد.براي اينكه محمدعلي اينانلو را ببينيد بايد وقت زيادي صرف كنيد. مشغله هاي كاري او اجازه نمي دهد كه شما بتوانيد سر زمان تعيين شده با او گفت و گو كنيد اما وقتي گفت گويتان گل انداخت بي شك تمام آن لحظات انتظار را فراموش خواهيد كرد.

گپي كوتاه با اينانلو، شايد حرف هايي باشد كه كمتر از رسانه ملي از او شنيده مي شود. نگاه عميق تر او به مسائل گردشگري و صنعتي كه مي تواند درآمد ملي را دگرگون كند، شايد در چند پرسشي كه درپي مي آيد خلاصه نشود اما مشت است نمونه خروار.

*شما از نخستين كساني بوديد كه در صنعت گردشگري مشغول به كار مطبوعاتي شديد. چه شد كه اين اتفاق افتاد؟

پيش از انقلاب صنعت گردشگري به معناي خاصي كه امروزه از آن تعبير مي شود، نداشتيم. در بين سال هاي 54 تا 57 شركتي به نام شركت «ايران سافاري» تاسيس شد كه كارش تنها اين بود كه شكارچيان خارجي را براي شكار به ايران بياورد. پس از انقلاب هم كشور دچار جنگ شد و صحبت كردن از گردشگري معنا نداشت تا اينكه پس از اتمام جنگ صحبت هايي از اين صنعت شد بدون آن كه كسي راجع به آن بداند.

 در سال 1369 معاونتي در بنياد مستضعفان شكل گرفت به نام معاونت گردشگري و از من هم دعوت كردند كه برايشان مجله اي دربياورم و به اين ترتيب مجله ايران شناسين «گردش» نخستين مجله چهاررنگ گلاسه درباره جاذبه هاي گردشگري ايران بود. پس از آن و با تلاش هاي ديگر كم كم صنعت گردشگري موردتوجه قرار گرفت و ثبت آژانس هاي مسافرتي شروع شد بدون آنكه بخش دولتي يا بخش خصوصي راجع به اين صنعت اطلاعات كافي داشته باشند.

دسته ها : گزارش
چهارشنبه سیزدهم 10 1391 16:53